Նոյեմբերի 26-ին Աժ նիստերի դահլիճում Մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատության գործունեության 15-ամյակի առթիվ տեղի ունեցած միջազգային համաժողովում ելույթ է ունեցել ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը:
հարգելի մարդու իրավունքների պաշտպան,
ուրախ եմ ողջունել ձեզ Ազգային ժողովի հարկի տակ՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի 15 ամյակին նվիրված միջոցառմանը:
«Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» ՀՀ օրենքը Հայաստանում ընդունվել է 2003 թվականի հոկտեմբերին, սակայն Մարդու իրավունքների պաշտպանը փաստացի սկսել է գործել 2004 թվականից:
Հետագայում, Սահամանդրական փոփոխություններով ամրագրվել են պաշտպանին դիմելու յուրաքանչյուր քաղաքացու բացառիկ իրավունքը, սահմանվել է, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանի օրենքը Սահմանադրական օրենք է: Ի սկզբանե ստեղծված լինելով որպես  որեւէ մարմնից ու ազդեցությունից  անկախ  հաստատություն՝ այս տարիների ընթացքում Օմբուդսմանի ինստիտուտը հասցրել է երկար ճանապարհ անցնել եւ կայանալ: Այնուամենայնիվ, ցավալիորեն, ինչպես բազմաթիվ այլ ինստիտուտներ ու մեխանիզմներ Հայաստանում,  վերջին երկու տասնամյակից ավել ընկած ժամանակահատվածում, այնպես էլ Մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուտը, նրա գրասենյակն իր կայացման ճանապարհին հաճախ հանդիպել են  քաղաքական մեծ խոչընդոտների, որոնք թույլ չեն տվել ամբողջապես իրականացնել Սահմանադրությամբ եւ օրենքով նախատեսված լիազորությունները: Եվ սա տեղի է ունենցել իրական ժողովրդավարական հասարակություն կայացնելու քաղաքական կամքի բացակայության պատճառով:
2018 թվականից ի վեր, երբ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները ոտքի կանգնեցին պաշտպանելու իրենց իրավունքներն ու ազատությունները, Հայաստանի Հանրապետությունում ստեղծված են լավագույն պայմանները օմբուդսմանի ինստիտուտի աշխատանքների համար: Եվ սա, ամենեւին ոչ նրա համար, որ այդպես ընդունված է առաջադեմ երկրներում, եւ մենք ցանկանում ենք մեր նկարագրի այդ տողի դիմաց դրական նշան դնել, այլ, վստահաբար, որովհետեւ մարդու իրավունքները, նրանց պաշտպանությունը, մարդու ազատությունները, բոլոր այլ ժողովրդավարական արժեքներն ու սկզբունքները մեր արժեքային համակարգի հիմնաքարերն են:
Եվ ահա  այս ինստիտուտը կարեւորագույն դեր կարող է ստանձնել մարդկանց՝ տարիներ ի վեր ոտնահարված իրավունքների պաշտպանության եւ վերականգնման գործում: Քանի որ օմբուդսմանն իրապես համարվում է խորհրդարանական իրավապաշտպան, որպես Հայաստանի օրենսդիր մարմնի ղեկավար՝ ուզում եմ այսօր վերահաստատել, որ այս ինստիտուտի առջեւ չկան եւ չեն կարող լինել որեւէ քաղաքական խոչընդոտներ գործառույթների լավագույն իրականացման համար եւ մենք հանդիսանում եւ հանդիսանալու ենք այս ինստիտուտի գործունեության երաշխավորը:
Ուրախությամբ պետք է փաստեմ, որ հենց Թավշյա հեղափոխությունից հետո մեծապես աճել է մեր քաղաքացիների վստահությունը ՄԻՊ-ի եւ նրա գրասենյակի  նկատմամբ, ինչի մասին խոսում է այստեղ ուղղվող դիմումների թվի էական աճը:
Անցյալ տարի դեկտեմբերին տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրություններից հետո՝ ընտրություններ, որոնք ամենաբծախնդիր դիտորդական առաքելությունների կողմից գնահատվեցին իբրեւ իրապես ազատ, մրցակցային եւ ժողովրդավարական, միջազգային ստանդարտներին համապատասխան, նոր Ազգային ժողովը սերտորեն համագործակցում է Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի հետ: Մասնավորապես, ուզում եմ կարեւորել օրենսդրական ակտերի նախագծերի տեսքով առաջարկները, որ մենք պարբերաբար ստանում ենք Մարդու իրավունքների պաշտպանից, ինչպես նաեւ այն, որ մինչեւ ընդունվելը օրենքների նախագծերը համապատասխան փորձաքննություն են անցնում Պաշտպանի աշխատակազմում: Օրինակ՝ այս տարի առաջին անգամ խորհրդարանն ընդունեց քրեակատարողական օրենսդրության բարեփոխման մեծ փաթեթ, որը, ըստ էության, անմիջականորեն մշակվել էր Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակում եւ հիմնված էր նրա գործունեության արդյունքների վրա: Այս օրենսդրական փաթեթը հետագայում մանրամասն քննարկման արժանացավ Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովում եւ ընդունվեց ձայների միաձայն բաշխմամբ: Այս փաթեթի հիման վրա արդեն իսկ պրակտիկայում տեսանելի են դրական տեղաշարժերը, ներդրվել են ազատությունից զրկված անձի վարքագծի ռիսկային գնահատման մեխանիզմի հիմքերը, նրա նկատմամբ անհատական մոտեցման կարեւորությունը, քրեակատարողական հիմնարկում բժշկական օգնության ամրապնդման հիմքերը եւ այլն:
Իբրեւ վերահսկողական լուրջ գործառույթներ ունեցող խորհրդարան մենք այս դահլիճում եւ ԱԺ մյուս սրահներում հաճախ լսումներ ենք կազմակերպում տարբեր օրենսդրական նախաձեռնությունների կամ հասարակությանը հուզող հիմնական խնդիրների մասին: Եվ մարդու իրավունքների պաշտպանը, որպես կանոն, մասնակցում է այդ լսումներին: Որպես օրինակ կարող եմ նշել պարոն Թաթոյանի զեկույցն իմ նախաձեռնությամբ վերջերս հրավիրված լսումներին, որոնք նվիրված էին պետության եւ հասարակության կարիքների համար բազմաթիվ քաղաքացիների սեփական իրավունքից զրկելու զանգվածային դեպքերին:
Որպես խորհրդարանի ղեկավար՝ ես կարեւորում եմ Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից հանրությանը հետաքրքրող տարբեր հիմնախնդիրներով իրազեկման արշավների կազմակերպումը: Դա զգալիորեն օգնում է օրենքների առավել լիարժեք կիրառության ապահովմանը: Հատկապես կարեւոր եմ համարում նրանք, որոնք ուղղված էին կանանց իրավունքների պաշտպանությանը, ներառական կրթության ներդրմանը, երեխաների իրավունքներին եւ այլն: Վստահ եմ, որ հանրությունը պետք է լիարժեք տեղեկություններ ունենա իր իրավունքների եւ դրանց պաշտպանության հնարավորությունների մասին: Ցավոք, մեր հասարակությունում կա իրապես դրանց կարիքը: Պատշաճ իրազեկումներն են, որ հնարավորություն են տալիս կոտրել կարծրատիպեր, բացառել սխալ ընկալումներ:
Վստահ եմ, որ մեր ինտիտուտների համագործակցությունը դեռեւս նորանոր պտուղներ է տալու:
ՄԻՊ գրասենյակի սիրելի՛ աշխատակիցներ, մարդու իրավունքների պաշտպանությանը նվիրված սիրելի՛ գործընկերներ, թույլ տվեք շնորհավորել ձեզ 15-ամյակի կապակցությամբ եւ համագործակցության ձեռք մեկնել համատեղ ուժերով կայացնելու իրավահավասար եւ պաշտպանված իրավունքներով լի մեր երազանքների Հայաստանի կերտման գործում: Մեր աշխատանքի լավագույն արդյունքը կլինի ձեր գրասենյակի դատարկ փոստարկղը՝ ի նշանավորումն Հայաստանի Հանրապետությունում ժողովրդավարության կայացման, իրավունքի գերիշխանության հաստատման եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության»:

On November 26, the NA President Ararat Mirzoyan delivered an opening speech at the International Conference held on the occasion of the 15th anniversary of the activity of the Human Rights Defender's Staff in the National Assembly Session Hall.
“Distinguished Mr. Prime Minister,
Dear Human Rights Defender,
Dear Guests,
I am pleased to welcome you to the event dedicated to the 15th anniversary of the Office of the Human Rights Defender in the National Assembly.
The RA Law on the Human Rights Defender was passed in Armenia in October 2003, but the Human Rights Defender had actually started functioning since 2004.
Later, the Constitutional Amendments has stipulated the exclusive right of every citizen to apply to the Defender, establishing that the Human Rights Defender's Law is a Constitutional Law. Originally, being set up as an institution independent of any body and influence, the Ombudsman Institute has managed to pass a long way over the years and has come to be the one. Nevertheless, unfortunately, like many other institutions and mechanisms in Armenia during the period of more than the past two decades, the Human Rights Defender's Institute, and his office have often faced major political obstacles on the way of its establishment that have not allowed them to fully implement the authorities designed by the Constitution and law. And this has taken place in the absence of the political will of functioning democratic society.
Since 2018, when the citizens of the Republic of Armenia have stood up to defend their rights and freedoms, the best conditions for the work of the Ombudsman Institute have been created in the Republic of Armenia. And this, not at all because it is accepted in the advanced countries, and we would like to put a positive mark on that line of ours, but certainly because human rights, their protection, human freedoms, all other democratic values ​​and principles are the cornerstones of our system of values.
And this institute can play the most important role in protecting and restoring the rights that have been violated for many years. As the Ombudsman is truly considered as a parliamentary human rights defender, as the head of the Armenian legislative body, I would like to reaffirm today that there are no and cannot be political obstacles to the best fulfillment of our functions before this institute, and we are and will be the guarantor of this institute's activities.
I should be happy to state that it is precisely after the Velvet revolution that our citizens' confidence in the Ombudsman and his office has greatly increased, and the substantial increase in the number of applications testifies to it.
Following the parliamentary elections in December last year, which were assessed by the most meticulous Observation Missions to be truly free, competitive and democratic in line with international standards, the new National Assembly closely works with the Office of the Human Rights Defender. In particular, I would like to emphasize the recommendations in the form of draft legislative acts that we regularly receive from the Human Rights Defender, as well as the fact that, before their adoption, the draft laws undergo appropriate expertise in the Ombudsman's staff. For example, for the first time this year, the parliament adopted a big package of penal legislation reform which, in essence, was directly developed in the Office of the Human Rights Defender and was based on the results of his activities. This legislative package was subsequently debated in detail in the Standing Committee on State and Legal Affairs of the National Assembly and adopted by unanimous votes. On the basis of this package, positive changes have already been seen in practice, the bases for the risk assessment mechanism of the person deprived of freedom, the importance of an individual approach to him, the grounds for strengthening medical care in a penitentiary institution and so on.
As a parliament with serious oversight functions, we often hear in this hall and in the other halls of the National Assembly about different legislative initiatives or major issues of concern to the public. And the Human Rights Defender, as a rule, participates in those hearings. As an example, I can mention Mr. Tatoyan's report at the recent hearings on my own initiative dedicated to mass deprivation of the rights of many citizens for the state and society needs.
As President of Parliament, I attach great importance to the organization of awareness raising campaigns by the Armenian Human Rights Defender on different issues of public interest. It significantly helps ensure that laws are more fully implemented. I find it especially important for those who advocate for women's rights, inclusive education, and children’s rights, etc. I am convinced that the people should have full information about their rights and opportunities for their protection. Unfortunately, our society really needs them. It is proper awareness that enables us to break stereotypes and exclude misconceptions.
I am confident that the cooperation of our institutes will still bring new fruits.
Dear employees of the Office of the Ombudsman, Dear Colleagues dedicated to the protection of human rights, let me congratulate you on the occasion of your 15th anniversary and cooperate together in making our dreams of creating equal and protected rights in Armenia. The best result of our work will be the empty mailbox of your office to mark the achievement of democracy in the Republic of Armenia, the establishment of the rule of law and the protection of human rights.”